Forum

PORTAL NARKOLEPSJA - NARCOLEPSY

ForumChatPomocSzukajUżytkownicyGrupyStatystykiAlbumDownload

Menu
Forum
Strona Główna
Użytkownicy
Szukaj
Grupy
Rejestracja
Statystyki
Tematy Administaratora

Szybka rejestracja
Użytkownik:
Hasło: Potwierdź Hasło:
E-mail:
 Płeć: Kobieta Mężczyzna
      

Witamy Gość
Obecny czas to 2016-06-01, 07:25
Styl forum:

Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie

Statystyki
Nasi użytkownicy napisali 32 postów, 24 tematów
Mamy 33 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrowana osoba: jacek129

Kto jest na Forum
Przez ostatnie 24 godziny byli na forum:
0 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 9 Gości
Z zarejestrowanych:
Brak
Użytkowników w ostatniej godzinie:9
[ Kto jest na Forum ]
Na Forum jest 3 użytkowników :: 0 Zarejestrowanych, 0 Ukrytych i 3 Gości
Zarejestrowani Użytkownicy: Brak
Najwięcej użytkowników 71 było obecnych 2016-02-20, 20:31

Ankieta
Czy podoba się forum?
tak [0]
owszem [0]
bardzo [0]

Linki


Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób z Narkolepsją ul. Nowowiejska 27 00-665 Warszawa tel.: (022) 825-12-36 Prezes Stowarzyszenia Dorota Czajkowska 0-605 301 400 e-mail: dbczajkowska@o2.pl Psycholog: e-mail: klaudia.makosa@interia.pl Poradnia Zaburzeń Snu ul. Nowowiejska 27 00-665 Warszawa tel.: (022) 825-12-36 e-mail: ewa@psych.waw.pl POLAND
Strona główna: http://www.narkolepsja.pl - Forum Dyskusyjne: http://www.narkolepsja.eu - Portal: http://www.narkolepsja.eu/portal.php

Anna Dymna - Spotkajmy się. 17.12.2008
Autor: Administrator @ 2008-11-26, 16:40
W programie telewizyjnym "Anna Dymna - Spotkajmy się" wyemitowanym w 17.11.2008 brała udzial Pani Dorota Czajkowska aktualna Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób z Narkolepsją. Testową zminimalizowaną wersję programu w postaci pliku można ściągnąć ze zbiorów Download Forum i odczytać np. w Windows Media Player. W miarę możliwości będziemy wprowadzać więcej informacji na ten temat.

Komentarze: 1 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Wywiad dla Żyjmy Dłużej
Autor: Administrator @ 2008-08-09, 10:53
Wywiad dla Żyjmy dłużej

Mawia się problem spędza mu sen z powiek...

I słusznie. U wielu pacjentów czynnikiem wyzwalającym bezsenność jest stres. Pacjenci mają tendencję do tzw. internalizacji konfliktów psychicznych. Nierozwiązane problemy i konflikty nawarstwiają się powodując nadmierne napięcie i wzbudzenie emocjonalne a w rezultacie kłopoty ze snem. Koncepcja całodobowego wzbudzenia fizjologicznego mówi o tym, że pacjenci z bezsennością są nadmiernie wzbudzeni nie tylko w nocy ale również w ciągu dnia, obserwuje się u nich objawy podobne jak po wypiciu kawy, takie jak wzrost akcji serca, większe napięcie mięśniowe a także zwiększone wydzielanie hormonów stresu niż u osób zdrowych.
W poczekalni zauważyłam większość kobiet i osób w podeszłym wieku...to przypadek?
Nie, czynnikiem predysponującym do bezsenności jest rzeczywiście płeć żeńska. Natomiast osoby w podeszłym wieku częściej skarżą się na bezsenność, wynika to jednak bardziej z tego, że mają ogólnie więcej problemów ze zdrowiem. Bezsenność pierwotna, czyli psychofizjologiczna pojawia się zazwyczaj przed czterdziestym rokiem życia. Z tym że pacjentów z bezsennością pierwotną jest zdecydowanie mniej, zazwyczaj osoby zgłaszające się do nas cierpią na tzw. bezsenność wtórną.
Co to oznacza?
Bezsenność wtórna występuje w przebiegu innych chorób psychicznych i somatycznych. Dotyczy ona 2/3 pacjentów zgłaszających się do ośrodków zajmujących się snem. Najczęściej rozpoznaje się u tych pacjentów depresję i zaburzenia lękowe. Zaburzenia depresyjne, lękowe i bezsenność należą do tego samego spektrum chorób, mają podobną patogenez i, przenikają się wzajemnie. Bezsenność może być jednym z objawów depresji a długo trwająca, nie leczona bezsenność może prowadzić do zaburzeń depresyjnych. Niekiedy trudno jest określić co było pierwsze depresja czy bezsenność.
Kiedy więc zgłosić się do specjalisty?
Jeśli przez ponad miesiąc, co najmniej trzy razy w tygodniu występują problemy ze snem pod postacią trudności z zasypianiem, wybudzeń w nocy lub wczesnego budzenia się rano, co powoduje, że odczuwamy negatywne skutki zbyt małej ilości lub niedostatecznej jakości snu.
Czego oczekują pacjenci? Chcą dostać magiczną pigułkę i wreszcie się wyspać?
Często zdarza się, że pacjenci oczekują na cudowny lek i bardzo szybkie wyleczenie. Ale leczenie nie polega tylko na przyjmowaniu leków. Pacjenci często nie znają lub nie stosują się do zasad higieny snu. W naszej poradni ich tego uczymy. W przypadku bezsenności pierw...

[ Czytaj całość ]
Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Definicja i wprowadzenie
Autor: Administrator @ 2008-06-22, 11:15
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu (ICSD, International Classifiction of Sleep Disorders) narkolepsja jest chorobą o nieznanej etiologii, charakteryzującą się nadmierną sennością i katapleksją oraz innymi objawami związanymi ze snem REM: porażeniem przysennym i omamami hipnagogicznymi. W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój badań nad narkolepsją, co może się przyczynić do lepszego poznania patofizjologii tej choroby oraz wprowadzenia nowych, skuteczniejszych metod leczenia. "
Walacik E., Michalak G. Narkolepsja - aktualny stan wiedzy i perspektywy.
Sen 2004, Tom 4, Nr 2, 55-70

Jak walczyć z narkolepsją:

Metody farmakologiczne:
Leczenie narkolepsji jest, jak dotąd, jedynie objawowe i koncentruje się na zmniejszaniu nasilenia głównych dolegliwości, tj. nadmiernej senności i katapleksji. Zastosowanie znajdują leki stymulujące, które zmniejszają senność oraz leki przeciwdepresyjne, które mają działanie antykataplektyczne czyli powodują zmniejszenie częstości i nasilenia zwiotczeń mięśni.
Lekiem pierwszego rzutu w leczeniu nadmiernej senności jest modafinil. W Polsce często wykorzystuje się selegilinę, która jest przystępna cenowo, jednak stosowanie tego leku wymaga przyjmowania dużych dawek oraz obostrzeń w diecie (ograniczenie pokarmów zawierających znaczne ilości tyraminy). W leczeniu katapleksji stosuje się trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, szczególnie klomipraminę oraz leki przeciwdepresyjne z nowszych grup np. fluoksetynę.
Celem leczenia powinno być zapewnienie pacjentom możliwie najpełniejszego powrotu do normalnego funkcjonowania w pracy, szkole i w domu.

Metody niefarmakologiczne:
W leczeniu narkolepsji istotną rolę odgrywają niefarmakologiczne metody leczenia. Bardzo ważne jest utrzymywanie regularnego rytmu snu i czuwania ze stałymi porami nocnego wypoczynku oraz zaplanowanymi drzemkami w ciągu dnia. Zaleca się dwie drzemki dziennie, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu czuwania oraz pozwala na ograniczenie wysokich dawek leków. Szczególnie polecane jest stosowanie jednej długiej drzemki po południu i jednej krótkiej, piętnastominutowej drzemki rano. Dobroczynne działanie drzemki zanika po 3 godzinach i ponownie pojawia się senność. Strategia planowania drzemek powinna uwzględniać pory przyjmowania leków poprawiających czuwanie.
Zaleca się regularne spożywanie posiłków oraz unikanie słodyczy i pokarmów zawierających duże ilości cukrów prostych, a także powstrzymywanie się od picia alkohol...

[ Czytaj całość ]
Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Dzisiaj
Czas: 7:25
1 6 2016
Do końca roku zostało 214 dni.
Imieniny obchodzą: Alfons, Alfonsyna, Bernard, Fortunat, Gracjana, Hortensjusz, Jakub, Konrad, Konrada, Magdalena, Nikodem, Symeon, Świętopełk
Nikt nie ma dziś urodzin.
Nikt nie ma urodzin przez następne 7 dni

Ostatnie tematy
» REFUNDACJA LEKÓW
» Test na inteligencję
» Sen na granicy śmierci. Program TVP 2009/10
» 1 % podatku na leczenie i rehabilitacje Mai
» Choruję, czy nie?
» Opis mojej narkolepsji
» Film sensacyjny Przebudzona
» Program TV poszukuje osób
» Program TV poszukuje osób
» Reportaż o narkopleksji.

Zaloguj
Użytkownik:
Hasło:
Zapamiętaj 
Zapomniałem hasła
Rejestracja

Ostatnie zdjęcie
Zdjecie 4
Wysłał: Administrator
2003-06-08, 18:56
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0

Najaktywniejsi użytkownicy
Administrator  postów 13
transfer  postów 7
A.S  postów 2
joanna  postów 1
ella  postów 1
ksiedzulek  postów 1
marcinkalinowski123  postów 1
Dr House  postów 1

Kto jest na czacie
Na czacie jest 0 użytkowników
[ Zaloguj się by wejść na czat ]


Dane adresowe
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób z Narkolepsją ul. Nowowiejska 27 00-665 Warszawa tel.: (022) 825-12-36 Prezes Stowarzyszenia Dorota Czajkowska 0-605 301 400 e-mail: dbczajkowska@o2.pl Psycholog: e-mail: klaudia.makosa@interia.pl Poradnia Zaburzeń Snu ul. Nowowiejska 27 00-665 Warszawa tel.: (022) 825-12-36 e-mail: ewa@psych.waw.pl POLAND


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Narkolepsja - Narcolepsy
Strona wygenerowana w 0,7 sekundy. Zapytań do SQL: 26